do góry
Strona główna\Portfolio\03. Aktualności\Falcerka - do czego służy?

Falcerka - do czego służy?

Aktualności 2021-01-07

Pewnie nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że chociaż nie kojarzysz tego urządzenia, to na co dzień korzystasz z efektów pracy falcerki. Co to jest ta falcerka? Do jakich zadań jest wykorzystywana? Wyjaśnimy Ci to w tym wpisie. Opowiemy też trochę na temat naszej nowej falcerki, którą zakupiliśmy całkiem niedawno.

Falcerka - co to za urządzenie?

Falcerka to maszyna introligatorska. Jej zadaniem jest zginanie arkuszy papieru pod kątem 180 stopni. Może Ci się wydawać, że jej działanie jest banalnie proste i korzystanie z takiej maszyny nie ma żadnego sensu. Jednak nie masz racji. Falcerka jest bardzo potrzebnym urządzeniem. Przy składzie gazet lub książek wymagana jest precyzja granicząca z perfekcją. W dodatku trzeba to robić szybko. Żaden człowiek nie jest w stanie przy tej czynności zastąpić falcerki, ani jej dorównać. Nikt nie potrafi zgiąć dwóch arkuszy papieru w taki sposób, żeby ich ostateczny kształt był identyczny. W dodatku składanie gazety lub książki manualnie zajęłoby mnóstwo czasu. Właśnie z tego względu kupiliśmy do naszej Drukarni Wydruk całkiem nową falcerkę model Horizon EF-354. Zanim przejdziemy do jej konkretnych umiejętności, to wymienimy jeszcze rodzaje falcerek.

Falcerka - jakie są rodzaje tego urządzenia dostępne na rynku?

W zakładach introligatorskich i w drukarniach można spotkać bardzo różne rodzaje falcerek. Różnią się one między sobą przede wszystkim mechanizmem działania. W falcerkach nożowych arkusz doprowadzany jest do przesuwnego oporu i w ten sposób wyrównywany. Następnie w miejsce złamu uderza tępy nóż, który doprowadza do wytworzenia się fałdy. Później ta fałda zostaje wciągnięta przez wałki złamujące. W falcerkach kasetowych arkusz papieru jest wkładany przez wałki do kasety. Fragment arkusza wystaje poza kasetę i tworzy fałdę. Następnie wciągają ją wałki złamujące. Natomiast w falcerkach lejowych wstęga papieru podawana jest przez wałki na odpowiednio uformowany lej. W dalszej kolejności tworzy on fałdę, która jest ściskana przez wałki złamujące.

Falcerka Horizon EF-35

Falcerka - czym charakteryzuje się model Horizon EF-354?

Falcerka Horizon EF-35 posiada cztery łamy kasetowe i jeden nożowy. Jest przeznaczona do małych arkuszy o formacie maksymalnym 350 x 500 mm. Jest bardzo prosta w obsłudze. Jej dodatkową zaletą jest to, że ma wałek zasysający pokryty poliuretanem. Dzięki temu falcerka może falcować zarówno grubszy, jak i cieńszy. Falcerka ma płynną regulację prędkości oraz wykładanie strumieniowe, które daje możliwość nieprzerwanej pracy urządzenia.