do góry
Strona główna\Portfolio\03. Aktualności\Foliowanie - drukarnia, jakie rodzaje uszlachetnienia może zaoferować?

Foliowanie - drukarnia, jakie rodzaje uszlachetnienia może zaoferować?

Aktualności 2020-06-26

Foliowanie to jedna z metod uszlachetniania druku. Foliowanie to rodzaj laminowania, które polega na powlekaniu powierzchni niezwykle cienkimi, przeźroczystymi foliami. Jest to najbardziej popularna oraz trwała metoda zabezpieczania druku. W produkcji folie w większości przypadków nakłada się po zrealizowaniem nadruku właściwego, a przed dalszą obróbką. Dzięki foliowaniu nadruk jest wzmocniony, lepiej wygląda. Jest po prostu uszlachetniony. Tego rodzaju technikę stosuje się na przykład przy drukowaniu opakowań typu premium.

Foliowanie - drukarnia, jakie są dostępne możliwości?

Rezultatem foliowania produktu jest głównie zabezpieczenie powierzchni między innymi przed:

  • zarysowaniami,
  • wgniecenia,
  • czynnikami chemicznymi oraz
  • przed promieniami słonecznymi.

Foliowanie w drukarni gwarantuje również poprawę wyglądu druku. Najczęściej drukarnie posiadają w swojej ofercie folie matowe albo błyszczące. Jednak można uzyskać również unikatowe efekty specjalne, na przykład za pomocą folii metalizowanych, kolorowych, SoftTouch albo strukturalnych.

Foliowanie - drukarnia, jakie technologie są stosowane w tym procesie?

Najważniejsza w procesie foliowania jest technologia łączenia folii z powierzchnią przy użyciu kleju. Zazwyczaj foliowanie odbywa się za pośrednictwem jednej z trzech wymienionych tutaj metod:

  • na gorąco,
  • na mokro oraz
  • metodą mieszaną.

W każdej z nich klej podaje się w inny sposób. W przypadku foliowania na gorąco folie są już fabrycznie pokrywane klejem, który roztapia się pod wpływem gorącego walca maszyny foliującej.

Foliowanie druku Katowice

Foliowanie - drukarnia, jakie zalety ma ta metoda?

Dzięki foliowaniu w drukarni można dwustronnie zafoliować druk w czasie jednego przebiegu. Znacznie zmniejsza to koszty oraz czas wykonania tego rodzaju uszlachetnienia. Foliowanie na gorąco jest procesem o wiele szybszym niż foliowanie na zimno. Foliowanie na gorąco można poddać wyjątkowo precyzyjnej kontroli. Można monitorować między innymi temperaturę oraz siłę docisku.

Foliowanie jest skuteczne nawet przy krótkich seriach. To sprawia, że foliowanie mniejszych nakładów jest bardziej ekonomiczne. Warto dodać również, że foliowanie jest procesem niezwykle ekologicznym. W czasie foliowania wytwarza się bardzo niewiele niebezpiecznych odpadów. Czasami lekkim ograniczeniem może być na przykład brak możliwości foliowania niektórych powierzchni w wysokiej temperaturze.