do góry
Strona główna\Portfolio\03. Aktualności\Druk arkuszy plano - na czym polega?

Druk arkuszy plano - na czym polega?

Aktualności 2020-06-18

Arkusze plano są doskonale znane w branży drukarskiej. Znajdują się one w ofercie praktycznie każdej drukarni. Niestety nie są one zbyt popularne wśród klientów końcowych, ponieważ to zadrukowany, nieobrobiony arkusz papieru.

Druk arkuszy plano - co to takiego?

Arkusz plano to zadrukowany, nieobrobiony arkusz papieru. Nie jest on pocięty, poskładany ani nie ma żadnych uszlachetnień. Na arkuszu A1+ mieście się np. 16 stron katalogu A4 lub 32 strony katalogu A5. Na jednym arkuszu można umieścić np. 12 stron katalogu A4 + 1 ulotkę A4 i 2 ulotki A5 - w takim przypadku arkusz jest w pełni zapełniony.

Arkusze plano po druku poddawane są rozmaitym zabiegom introligatorskim, na przykład cięciu, perforowaniu, szyciu, klejeniu, bigowaniu lub foliowaniu. Jednak te wszystkie działania nie wchodzą w skład usługi pod nazwą wydruk arkuszy plano. Gdy zamawiasz wydruk arkuszy plano, to otrzymasz zadrukowane arkusze zgodnie z przesłanym przez Ciebie wcześniej projektem.

Arkusze plano są dostępne w następujących formatach

  • A1+,
  • A2+,
  • SRA3,
  • B1 ,
  • B2,
  • B3 brutto.

Czyli np. jeżeli mamy do wydrukowania plakat A1 (594x841), jest on drukowany na arkuszu papieru w formacie 610x860 mm lub 630x880 mm - przy zamówieniu plano właśnie taki nieprzycięty arkusz się otrzymuje. Przy formacie B1 jest to odpowiednio 680x980mm (tak zwany format netto), a druk następuje z formatu 700x1000 mm. Jest to podyktowane koniecznymi marginesami technologicznymi na chwytaki w maszynie oraz kostki kalibracyjne, które służą do kontroli nasilenia nafarbienia poprzez odczyt densytometryczny.

Druk arkuszy plano - do czego może być on potrzebny?

Powierzchnię zadruku możesz zagospodarować zgodnie z własnymi potrzebami. Na jednym arkuszu plano może się znaleźć nawet kilka projektów. Możesz na przykład zlecić wydrukowanie na arkuszach plano dwóch plakatów, kilku ulotek, czy broszury. Arkusz plano możesz zadrukować, zależnie od Twoich potrzeb. Możliwy jest druk arkuszy plano jednostronny albo dwustronny.

Druk arkuszy plano - dlaczego warto go zamówić?

Druk arkuszy plano trzeba przemyśleć. Zamawianie ich ma sens pod warunkiem gdy masz możliwość samodzielnej dalszej ich obróbki. Na jednym arkuszu plano możesz zmieścić nawet kilka projektów. Jest to bardzo ważna dla Ciebie wiadomość w szczególności wtedy, gdy zależy Ci na wydrukowaniu wielu, różniących się od siebie materiałów reklamowych. W dodatku z uwagi na ograniczoną ilość pracy przy druku arkuszy plano ich wykonanie w drukarni nie jest zbyt drogie i nie zajmuje wiele czasu.