do góry
Strona główna\Portfolio\03. Aktualności\Sztancowanie w drukarni - na czym polega?

Sztancowanie w drukarni - na czym polega?

Aktualności 2020-06-02

Sztancowanie w drukarni jest czynnością introligatorską. Nazywa się je czasami również wykrawaniem. Sztancowanie polega na wycinaniu, czyli wykrawaniu z arkusza kartonu, papieru albo innego materiału określonego wzoru. Sztancowanie w drukarni jest polecane w takiej sytuacji, gdy nie znajdą zastosowania pozostałe techniki, takie jak na przykład cięcie na gilotynie. Dlaczego warto jest zamówić usługę sztancowania w drukarni?

Sztancowanie w drukarni - czym jest wykrojnik?

Z techniką sztancowania w drukarni bardzo mocno związany jest element o nazwie wykrojnik. Jak sama jego nazwa wskazuje, jest od przeznaczony do wykrawania z papieru konkretnego kształtu. Wykrojnik posiada nóż ze specjalnie wyprofilowanym ostrzem. W czasie wykrawania ten nóż z bardzo dużym naciskiem wtłacza się na wylot, prostopadle do podłoża. Wykrojnik daje możliwość wygniatania linii, czyli tak zwanego rowkowania o konkretnym kształcie w materiale.

Stosowanie wykrojników, podczas sztancowania w drukarni, daje gwarancję, że utworzone w fazie projektowanie kształty zostaną bardzo dokładnie odwzorowane. Do sztancowania w drukarni można stosować wykrojniki z różnymi nożami, na przykład bigującymi, perforującymi oraz z otwornicami o rozmaitych średnicach. Duży wybór dostępnych na rynku narzędzi powoduje, że w czasie jednego procesu można zastosować większość czynności technicznych. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy.

Sztancowanie w drukarni - na czym polega?

Sztancowanie w drukarni jest techniką introligatorską polegającą na nadawaniu materiałom określonych kształtów zewnętrznych oraz na wykonywaniu w nich różnego rodzaju otworów. Wykrawanie, czyli sztancowanie w drukarni to metoda stosowana między innymi przy produkowaniu składanych opakowań z kartonu, wielostronicowych kalendarzy, kartek z życzeniami o interesujących kształtach.

Sztancowanie w drukarni bardzo często wykorzystuje się do produkowania na przykład:

  • teczek firmowych,
  • kart biznesowych,
  • folderów,
  • ulotek,
  • naklejek,
  • etykiet czy
  • pudełek tekturowych.

Można by tak jeszcze wymieniać długo, bo zastosowań sztancowania w drukarni jest naprawdę wiele. Sztancowanie pozwala na urozmaicenie nawet najprostszego zamówienia z drukarni.

Sztancowanie w drukarni - jakie są jego zalety?

Zaletą sztancowania w drukarni jest to, że ta metoda może być stosowana do wykrawania nawet bardzo zaawansowanych kształtów. Tak skomplikowanych, że nie można byłoby wyciąć ich na przykład gilotyną do papieru. Proces sztancowania w drukarni jest wykonywany za pomocą maszyn sztancujących. Zwyczajowo nazywa się je sztanctyglami.