do góry
Strona główna\Portfolio\03. Aktualności\Czym jest lakier dyspersyjny antybakteryjny?

Czym jest lakier dyspersyjny antybakteryjny?

Aktualności 2020-05-13

Lakier dyspersyjny antybakteryjny pozwoli Ci zadbać o bezpieczeństwo. Powłoka ochronna z lakieru dyspersyjnego ma właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe. firma Varcotec posiada w swojej ofercie zaawansowane lakiery dyspersyjne, które perfekcyjnie niszczą bakterie na całej zadrukowanej powierzchni.

Tego rodzaju lakier jest niezwykle skuteczny w oczyszczaniu opakowań oraz druków stosowanych na co dzień z drobnoustrojów.

W jaki sposób działa lakier dyspersyjny antybakteryjny?

Żeby skutecznie oczyścić powierzchnię z bakterii i drobnoustrojów potrzebny jest lakier dyspersyjny, światło oraz powietrze. Dzięki działaniu światła tworzy się fotokatalizator, który znajduje się na opakowaniu. W procesie fotokatalizy powstaje reaktywny tlen singletowy. To właśnie od bardzo dobrze eliminuje z nadrukowanej powierzchni różnego rodzaju wirusy, grzyby, bakterie oraz pleśnie.

Lakier dyspersyjny antybakteryjny jest w stanie zlikwidować 99,5 procent mikrobów. Lakier gwarantuje permanentny oraz długotrwały efekt. Warto jeszcze podkreślić, że można go stosować na powierzchniach suchych. Nie ma w jego składzie żadnych toksycznych biocydów oraz nanocząsteczek. Co ciekawe, trwałość ten powłoki antywirusowej określa się na 12 miesięcy.

Lakier dyspersyjny antybakteryjny jest ekologiczny

Dzięki temu, że lakier antybakteryjny jest łatwo kompostowalny, to pokryte nim wydruki można recyklinować w tradycyjny sposób. W lakierze dyspersyjnym nie ma żadnych szkodliwych dla środowiska naturalnego metali ciężkich, olejów palmowych, ani produktów pochodzenia zwierzęcego.

Jego skuteczność opiera się na naturalnym procesie fotodynamicznym, który został opisany powyżej.

Gdzie został wyprodukowany pierwszy tego rodzaju lakier antybakteryjny?

Substancja aktywna, która znajduje się w lakierze dyspersyjnym antybakteryjnym, została wytworzona przez start-up przy klinice w Regensburgu.

Natomiast w wykonywaniu wszelkich pomiarów oraz badań brał udział Frauenhofer Institut. Zastosowana w nim technologia jest niezwykle innowacyjna. Chroni ją aż siedem patentów.

Gdzie można zastosować lakier dyspersyjny antybakteryjny?

Doskonale sprawdzi się on w produkcji opakowań spożywczych. Zastosowanie tego lakieru jest całkowicie bezpieczne dla ludzi, nawet przy bezpośrednim kontakcie. Poza tym ten lakier może być wykorzystywany przy produkowaniu książek, w szczególności dla osób starszych oraz dla dzieci.

Może być też stosowany do druku wielokrotnego użytku. Częstym zastosowaniem tego lakieru jest również druk wizytówek, ulotek, teczek oraz katalogów.