do góry
Strona główna\Portfolio\03. Aktualności\Lakier holograficzny jako jedna z metod uszlachetniania druku

Lakier holograficzny jako jedna z metod uszlachetniania druku

Aktualności 2020-05-06

Uszlachetnianie druku polega na zwiększaniu zalet estetycznych oraz fizycznych drukowanych materiałów. Za sprawą takich technik drukowane materiały prezentują się profesjonalnie i są trwałe. Odnosi się to do takich produktów jak m.in.: wizytówki, zaproszenia, kalendarzyki, teczki, okładki katalogów oraz ulotki.

Uszlachetnianie druku pozwala na wyróżnienie produktów. Dodatkowo zabezpiecza ono zadrukowaną powierzchnię. Metody uszlachetniania druku wpływają na trwałość wydrukowanych materiałów. Kolor wydruku jest bardziej intensywny.

Natomiast często stosowane na materiałach reklamowych, oznaczenie firmy (logo) jest bardziej widoczne. Uszlachetniony papier jest również bardziej wytrzymały oraz odporny na zarysowanie, czy przedarcie. Nowoczesnych i skutecznych metod uszlachetniania druku jest obecnie bardzo wiele. Jednymi z podstawowych są lakierowanie UV, w tym holograficzny.

Na czym polega lakierowanie UV?

To bardzo popularna metoda uszlachetniania. Polega ona na tym, że pokrywa się zadrukowaną powierzchnię warstwą lakieru za pomocą techniki sitodruku. Do lakierowania UV stosuje się specjalistyczne maszyny nazywane lakierówkami. Warstwę lakieru utrwala się promieniowaniem UV. Dzięki temu, jest ona wyjątkowo trwała. Najczęściej stosuje się błyszczący lakier UV. Za pomocą tej metody uszlachetniania druku lakieruje się papiery, kartony oraz tworzywa sztuczne.

Dzięki lakierowaniu UV zadrukowane materiały są odpowiednio zabezpieczone przed ścieraniem oraz przed wilgocią. Metoda pozwala na nakładanie lakieru UV na całą zadrukowaną powierzchnię lub miejscowo. Za pomocą tej techniki uszlachetniania druku można stworzyć przepiękne ulotki, foldery, katalogi, kalendarze, opakowania produktów oraz okładki magazynów. Lakier może być: matowy, błysk, holograficzny z brokatem lub 3D (wypukły)

Czym jest lakier holograficzny?

Ta metoda uszlachetniania druku polega na odciśnięciu lakieru UV przez specjalną folię holograficzną na powierzchni zadrukowanego materiału. Dzięki tej metodzie można tworzyć hologramy na całej powierzchni arkusza albo na jego części. Jest to dość tania metoda uszlachetniania druku, ponieważ jedną folię holograficzną można stosować wiele razy.

Kolejną zaletą lakieru holograficznego jest fakt, że zwiększa atrakcyjność estetyczną produktu i jest ekologiczny. Lakier holograficzny stosuje się między innymi do uszlachetniania: opakowań produktów kosmetycznych, spożywczych, napojów, farmaceutyków, czy czasopism.