do góry
Strona główna\Portfolio\03. Aktualności\Jak przygotować gazetę lub czasopismo do druku?

Jak przygotować gazetę lub czasopismo do druku?

Aktualności 2021-06-01

Od pewnego czasu można się spotkać z bardzo silnym przekonaniem, że gazety w wersji papierowej nie są już absolutnie nikomu potrzebne. Nie do końca się z tym zgadzamy, ponieważ to tak, jakby stwierdzić, że nikt nie czyta już książek. Czytają, a wydawnictwa nadal szukają autorów chętnych do tego, żeby wydać u nich swoją pozycję. To samo dotyczy gazet i czasopism. Każdego dnia drukuje się wręcz gigantyczne ilości czasopism. Następne trafiają one do kiosków i do sklepów na terenie całej Polski.

Jednak pewnie się z nami zgodzisz, że nie każde czasopismo cieszy się taką samą popularnością. Aby przyciągnąć do siebie, jak najszersze grono czytelników, to należy mieć dobry pomysł i zanieść go do jeszcze lepszej drukarni. Jak wygląda cały proces druku gazety?

Co to jest DTP?

Bardzo wiele czynności wiążących się z przygotowaniem gazety do druku odbywa się na komputerze. Dopiero później przechodzimy do realnego ich wydruku. W tym celu przygotowane wcześniej pliki cyfrowe są przekazywane do powielenia metodami poligraficznymi. Nazywa się to profesjonalnie desktop publishing. To określenie w wolnym tłumaczeniu oznacza po prostu publikowanie zza biurka.

Druk gazet i czasopism Katowice

W zakres tego procesu wchodzi stworzenie wyglądu czasopisma oraz kierowanie pracą wszystkich zatrudnionych w drukarni osób. Jeżeli chodzi o wygląd gazety, to należy tutaj uwzględnić projektowanie rozkładu oraz szaty graficznej. W ramach sformułowania desktop publishing mieści się też obsługa właściwych urządzeń drukarskich.
Cały proces DTP zaczyna się od przygotowania wszystkich materiałów do opublikowania. Wcześniej stosowało się tak zwane zecerstwo. Polegało ono na przygotowaniu obrazu kolumn przeznaczonych do wydrukowania. Razem z szybkim rozwojem technologii oraz urządzeń drukarskich coraz bardziej znane stało się komputerowe łamanie, oraz składanie czasopism do druku.

Jakie programy wykorzystuje się obecnie do łamania gazety?

Jednym z najbardziej popularnych jest oczywiście QuarkXPress. Jest on idealny do łamania i do składania tekstu na komputerze. Kolejną naszą ciekawą propozycją jest program AdobeInDesign. Jest on dedykowany do desktop publishing. Musisz pamiętać o tym, że DTP polega zarówno na przygotowaniu warstwy wizualnej czasopisma, jak i na opracowaniu podłoża, na którym później będzie drukowana gazeta.

Cały proces drukowania czasopisma rozpoczyna się od wprowadzenia tekstu oraz plików graficznych do komputera. Na tym etapie wszystkie dostarczone treści są bardzo dokładnie sprawdzane. Jeżeli jest taka potrzeba, to robi się korektę. Mamy tutaj na myśli zarówno teksty, jak i obrazy. Zanim gazeta trafi w Twoje ręce, treści muszą jeszcze przejść przez kilka etapów.