do góry
Strona główna\Portfolio\03. Aktualności\Luty 2021 - czyli 30 urodziny naszej Drukarni Wydruk

Luty 2021 - czyli 30 urodziny naszej Drukarni Wydruk

Aktualności 2021-02-09

W lutym świętujemy okrągły jubileusz. W tym miesiącu mija 30 lat prowadzenia naszej drukarni. Przez te wszystkie lata konsekwentnie się rozwijaliśmy, aby zapewnić naszym klientom jak najszerszy zakres usług i najwyższą ich jakość. Jak to wszystko się zaczęło?

30 lal zmian w Drukarni Wydruk

Jak wyglądały początki działalności Drukarni Wydruk?

Drukarnia Wydruk została przez nas otwarta w 1990 roku, w lutym. Nasza pierwsza siedziba była w Katowicach przy ulicy Warsztatowej 8b. Był to nowy budynek, który powstał w 1988 roku.
Na samym początku drukowaliśmy przede wszystkim:

  • gazetki,
  • katalogi,
  • kalendarze,
  • naklejki,
  • wkładki do kaset magnetofonowych, a następnie do bardzo w tamtych czasach popularnych płyt CD.

Cały czas pracowaliśmy nad tym, żeby nasza oferta była jak najbardziej rozbudowana. W tym celu zdobywaliśmy wiedzę na temat nowych technologii i kupowaliśmy nowe maszyny.

W pierwszych latach działalności dysponowaliśmy tylko maszynami offsetowymi jednokolorowymi, które miały możliwość drukowania w formacie A3. Realizowanie na nich wydruków było bardzo czasochłonne i pracochłonne. Żeby wykonać konkretny zlecony przez klienta projekt, musieliśmy drukować go aż czterokrotnie, aby uzyskać po kolei określone kolory CMYK.

Jednak nie była to jedyna wada posiadanych przez nas w tamtym okresie maszyn offsetowych. Ograniczenie stanowił również format. Można było na nich drukować tylko w formacie A3. Taki format najlepiej się sprawdzał w przypadku niewielkich nakładów ulotek, plakatów, ogłoszeń.

Kolejnym utrudnieniem było to, że wiele prac wykonywaliśmy na początku naszej działalności ręcznie. W praktyce oznaczało to nie tylko, dużo więcej pracy dla nas niż obecnie, ale również wiązało się z dłuższym okresem oczekiwania dla klienta. Zależało nam bardzo na tym, aby przyspieszyć proces realizacji zleceń. Wtedy dysponowaliśmy jedynie maszynami introligatorskimi w postaci ręcznej bigówki i gilotyny. W związku z tym zbieranie składek, zszywanie, falcowanie, musieliśmy wykonywać ręcznie.

 

Dlaczego zdecydowaliśmy się na rozbudowę siedziby i zakup nowoczesnych maszyn dla Drukarni Wydruk?

Z upływem lat mieliśmy coraz więcej klientów i potrzebowaliśmy więcej miejsca, do prowadzenia działalności. W 1996 roku rozpoczęliśmy rozbudowę naszej siedziby w Katowicach przy ulicy Warsztatowej 8b. Już w 1997 roku udało się nam powiększyć ją o nową halę i dodatkowe pomieszczenia biurowe na piętrze.

Gdy mieliśmy już więcej miejsca do pracy, to mogliśmy teraz pomyśleć o zakupie nowych maszyn, które przyspieszyłyby drukowanie zleconych przez klientów projektów i jednocześnie jeszcze podwyższyłby im jakość. W 1998 roku zdecydowaliśmy się na zakup pierwszej czterokolorowej półformatowej maszyny drukującej. Był to przełom dla Drukarni Wydruk. Maszyna offsetowa miała większą ilość agregatów i dała nam możliwość szybszego i dokładniejszego drukowania projektów.

Jakie maszyny kupiliśmy w dalszej kolejności?

Dokładniejszy wydruk to jedno, ale potrzebowaliśmy również maszyn, które wykonywałyby za nas te wszystkie prace wykończeniowe, które nadal musieliśmy realizować ręcznie. Dlatego w kolejnych latach, a dokładniej w 2005 roku, zainwestowaliśmy w linię do zszywania (wieżę zszywającą Horizon), krajarkę i falcerkę B2. Wszystkie te maszyny w bardzo dużym stopniu przyspieszyły cały proces realizowania zleceń. Dzięki temu mogliśmy nie tylko wykonać większą ilość projektów, ale też czas oczekiwania na nie, zdecydowanie się skrócił.

Następnie w tym samym roku zakupiliśmy oklejarkę. Dzięki niej wprowadziliśmy do naszej oferty nowe usługi, w postaci drukowania katalogów oraz książek klejonych w oprawie miękkiej. Coraz więcej firm w tamtym okresie decydowało się na stworzenie własnych katalogów, aby móc jeszcze lepiej zaprezentować produkty swoim klientom.

Dlaczego wprowadziliśmy do Drukarni Wydruk system CTP?

Rok 2005 był rokiem wielu inwestycji. Poza wszystkimi wymienionymi powyżej maszynami drukarskimi zainwestowaliśmy również w system CTP (computer-to-plate). Było to dla nas ogromne ułatwienie. Ten system sprawił, że nie musieliśmy już realizować procesu świecenia klisz na zewnątrz. Wcześniej jeździliśmy po klisze, z których w dalszej kolejności ręcznie wykonywaliśmy montaż i świeciliśmy płyty drukowe.

System CTP polega na bezpośrednim naświetlaniu form drukowych, czyli płyt offsetowych lub fleksograficznych, z plików postscriptowych przy wykorzystaniu odpowiednich naświetlarek. Bardzo dużą zaletą tego systemu jest maksymalna dokładność wszystkich parametrów. Drukowanie przy wykorzystaniu tego systemu zapewnia nie tylko jeszcze lepszą jakość wydruku, ale również jest tańsze i szybsze niż realizowanie projektów za pomocą tradycyjnych metod.

Aby jeszcze przyspieszyć cały proces realizowania zleceń dla naszych klientów w 2009 roku, zakupiliśmy drugą półformatową maszynę 4-kolorową.

Jak rozwijała się Drukarnia Wydruk w ostatnich latach?

W 2017 roku zdecydowaliśmy się na zmianę siedziby, ponieważ w poprzedniej nie mieliśmy już wystarczającej ilości miejsca do prowadzenia działalności. Brakowało nam miejsca przede wszystkim na kolejne maszyny drukarskie. Przenieśliśmy się na ulicę T. Boya-Żeleńskiego 108. Nadal działamy w Katowicach.

Nasza ostatnia inwestycja to zakup w 2018 roku automatu sztancującego B1 oraz 4 kolorowej maszyny drukującej w formacie A1+.
Cały czas dynamicznie się rozwijamy. Rozszerzamy zakres naszych usług. Tak wyglądała nasza historia przez ostatnich 30 lat. W lutym z radością świętujemy nasz jubileusz. Mamy nadzieję, że kolejne lata przyniosą równie pozytywne zmiany i będziemy mogli zaoferować klientom jeszcze ciekawsze usługi.