do góry
Strona główna\Portfolio\03. Aktualności\Moc personalizacji: Jak druk cyfrowy transformuje branżę drukarską?

Moc personalizacji: Jak druk cyfrowy transformuje branżę drukarską?

Aktualności 2024-04-09

Jaka jest rola personalizacji we współczesnym marketingi? Dlaczego personalizowane treści są tak ważne? Dlaczego tak skutecznie przyciągają uwagę klientów? Co przyczynia się do budowania z nimi silnych i długotrwałych relacji?

Czy druk cyfrowy można nazwać kluczową technologią?

Tak, ponieważ zapewnia ona drukarniom możliwość dostarczania klientom spersonalizowanych materiałów drukowanych. Jakie są różnice pomiędzy drukiem cyfrowym a offsetowym? Jakie korzyści przynosi klientom i drukarniom?

Druk offsetowy jest korzystniejszy w przypadku większych nakładów. Wymaga wykonania płyt drukarskich, co jest związane ze stosunkowo wysokimi kosztami początkowymi. Ta metoda charakteryzuje się bardzo wysoką jakością wydruku, w szczególności w odniesieniu do druku kolorowego. Jego największe zalety to wyjątkowo dobre, rzeczywiste odwzorowanie kolorów i wysoka rozdzielczość.

To jeszcze nie wszystko. Musimy tutaj wspomnieć o tym, że niestety druk offsetowy raczej nie nadaje się do personalizacji. Wprowadzanie w nim jakichkolwiek zmian wiąże się z dużymi stratami czasu i pieniędzy.

Minusem jest również fakt, że przygotowanie maszyny do druku zazwyczaj zajmuje bardzo dużo czasu. To właśnie sprawia, że opłacalne są wyłącznie bardzo duże nakłady. Na sam koniec zostawiliśmy jeszcze jeden plus. Druk offsetowy może być wykonywany na różnego rodzaju papierach i na innych materiałach.

Jak na jego tle wypada druk cyfrowy?

Może zacznijmy od tego, że tutaj opłacają się małe nakłady. Nie trzeba specjalnie tworzyć płyt drukarskich, więc koszty początkowe nie wzrastają. Druk cyfrowy ma zazwyczaj bardzo wysoką jakość, ale przy wyjątkowo dużych nakładach może ona nieznacznie spaść.

Dodajmy tutaj jeszcze, że to idealne rozwiązanie do personalizacji. Każdy wydrukowany egzemplarz może wyglądać zupełnie inaczej. Druk cyfrowy jest szybki, ale tylko przy małych i średnich nakładach. Druk ten nie jest odpowiedni do każdego materiału i papieru.

Jakie są najczęstsze zastosowania personalizacji w branży drukarskiej?

Proces personalizacji najczęściej obejmuje:

  • ulotki;
  • broszury;
  • katalogi;
  • etykiety;
  • książki;
  • materiały edukacyjne.

Praktycznie na sam koniec tego krótkiego artykułu warto jeszcze wspomnieć o innowacyjnych projektach drukarskich, które wykorzystują metodę personalizacji.
Mogą być to na przykład opakowania produktów z unikatowymi zdjęciami klienta lub książki dla młodych czytelników z imieniem dziecka w treści.

Takie produkty z pewnością przyciągną uwagę potencjalnych klientów!