do góry
Strona główna\Portfolio\03. Aktualności\Co to jest bigowanie? Do czego służy?

Co to jest bigowanie? Do czego służy?

Aktualności 2022-05-31

Bigowanie jest procesem introligatorskim. Jest to wykonywanie specyficznych wgnieceń w papierze. Najważniejszym celem bigowania jest uproszczenie właściwego zginania materiałów. Ta technologia daje możliwość stworzenia estetycznego produktu, który będzie miał dowolny kształt i rozmiar. Co to dokładnie jest bigowanie? Jakie narzędzia wykorzystuje się do tego procesu? Do czego wykorzystywane jest bigowanie? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w tym artykule.

Na czym polega proces bigowania?

Proces bigowania to wykonywanie wgnieceń ułatwiających zginanie wybranego materiału. Specjaliści używają do tego celu rożnych narzędzi. Dzięki temu, mogą nadawać kartce albo kartonowy dowolny kształt. Bigowanie daje możliwość uzyskania estetycznego rezultatu, wysokiej jakości efektów. Tego rodzaju zabieg można stosować między innymi przy produkowaniu opakowań kartonowych. Jednak nie możemy ukrywać tego, że bywa on bardzo przydatny również w wielu innych branżach.

Niektóre przedsiębiorstwa, na przykład Drukarnia Wydruk w Katowicach mają w swojej ofercie usługę bigowania. Wykorzystują ją między innymi przy tworzeniu broszur lub okładek książek dla papierów od gramatury 170g wzwyż.

Do czego można wykorzystywać bigowanie?

Odpowiednio przeprowadzony proces bigowania nie ma negatywnego wpływu na strukturę i na jakość materiału. Jeżeli zależy Ci na osiągnięciu jak najlepszego rezultatu, to powinieneś zdać się na specjalistów. Pracownicy z Drukarni Wydruk w Katowicach wykorzystują do tego celu różnego rodzaju maszyny:

  • bigówki ręczne,
  • automatyczne,
  • automaty sztancujące.

Na pierwszym miejscu stawiają oni automatyczną bigówkę. Jest to urządzenie wykonać zwykły big lub tzw. kontrabig. Zapytaj o możliwość bigowania w Drukarni Wydruk w Katowicach!