do góry
Strona główna\Portfolio\03. Aktualności\Co to jest druk cyfrowy?

Co to jest druk cyfrowy?

Aktualności 2022-06-07

Druk cyfrowy jest jedną z najbardziej popularnych obecnie metod druku. Standardowo wykorzystuje się go do druków małoformatowych materiałów reklamowych. Mogą to być na przykład: ulotki, wizytówki, etykiety, katalogi lub broszury.

Maszyny odpowiednie do wykonywania druku cyfrowego działają w technologii elektrofotograficznej, czyli laserowej. Oznacza to w praktyce, że zamiast matrycy stosuje się specjalny, naładowany elektrostatycznie cylinder. Nazywa się go fotoreceptorem. Jest on pokryty warstwą światłoczułą.

Jak działa fotoreceptor w druku cyfrowym?

Cylinder naświetla się wiązką laserową. Dzięki temu, tworzy się tak zwany obraz utajony. W dalszej kolejności przy użyciu tonera nanosi się go na papier, folię. Może być to też inny rodzaj nośnika. Następnie termicznie łączy się ze sobą nośnik i obraz utajony.

Do druku cyfrowego wykorzystuje się maszyny, które są nadzwyczaj wydajne i wielofunkcyjne. Są wyposażone w laser i toner. Dają możliwość drukowania obrazów o bardzo wysokiej rozdzielności. Dają również możliwość utrwalania ich na bardzo wielu rozmaitych nośnikach o odmiennej gramaturze.
Jednak nie jest to jeszcze wszystko, co chcemy Ci powiedzieć na temat druku cyfrowego.

Druk cyfrowy

Jakie są najważniejsze zalety druku cyfrowego?

Druk cyfrowy jest przede wszystkim bardzo szybki w realizacji. Wystarczy chwila, aby rozpocząć bardziej zaawansowaną pracę nad złożonym przez klienta zamówieniem. Inne rodzaje druku bardzo często są związane z koniecznością robienia skomplikowanych i czasochłonnych przygotowań.

Natomiast maszyny przystosowane do druku cyfrowego są w stanie wydrukować kilkadziesiąt stron w ciągu minuty! Najczęściej jest to więcej niż 70 stron. Dlatego, jeżeli klient potrzebuje wydruku w niewielkim nakładzie, to może go otrzymać dosłownie za chwilę. Zrealizowanie większych zamówień nie powinno Drukarni Wydruk w Katowicach zająć więcej niż kilka godzin.

Szybkość i wysoka jakość druku

Szybkość wydruku wiąże się również z niższymi kosztami niż w przypadku druku cyfrowego. Gdy do tego szybkiego tempa pracy dodamy jeszcze wysoką jakość druku cyfrowego i kolorowego, to możemy dojść do wniosku, że jest to ideał.

Przy wykonywaniu druku cyfrowego nie ma już potrzeby czekania na wyschnięcie zadrukowanych materiałów. Można je natychmiast poddawać dalszej obróbce introligatorskiej. Może ona polegać na bigowaniu lub powlekaniu lakierem, w celu jego uszlachetnienia.

Ostatnią bardzo ważną zaletą druku cyfrowego, o której musimy tutaj wspomnieć jest możliwość personalizacji wydruku.