do góry
Strona główna\Portfolio\03. Aktualności\Czym jest druk offsetowy?

Czym jest druk offsetowy?

Aktualności 2022-06-30

Offset to rodzaj druku płaskiego. Polega on na tym, że obraz przenosi się na podłoże drukowe przy użyciu elementu pośredniczącego. To bardzo często wykorzystywana technika poligraficzna. Druk offsetowy umożliwia druk wielonakładowy i jest atrakcyjny pod względem cenowym.

To wszystko powoduje, że z usług drukarni offsetowych korzysta coraz więcej firm. Jedną z tego rodzaju drukarni jest Drukarnia Wydruk w Katowicach.Najczęściej firmy zamawiają w niej druki reklamowe.

Druk offsetowy

Offset to druk pośredni

Druk offsetowy często nazywa się drukiem pośrednim. Polega on na tym, że druk jest przenoszony z płaskiej matrycy przy wykorzystaniu elementu pośredniego. Jest nim cylinder.
Aluminiowa matryca jest generowana automatycznie za pomocą technologii naświetlania CTP. Cylinder pośredni jest pokryty obciągiem (gumą offsetową). Farbę w pierwszej kolejności przenosi się na gumę cylindra. Dopiero w dalszej kolejności znajduje się ona na podłożu drukowym. Jest to właściwy materiał, na którym ma ostatecznie pojawić się nadruk.

Gumy offsetowe możemy podzielić na kilka rodzajów. Różnią się przeznaczeniem oraz sposobem montowania na cylindrze. Inny rodzaj gumy offsetowej będzie odpowiedni do drukowania na papierze. Inny wykorzystamy do wykonania nadruku na podłożu wykonanym z metalu.

Jakie są podstawowe rodzaje druku offsetowego?

W drukarni offsetowej standardowo wykorzystywane są dwa typy druku offsetowego. Pierwszy z nich to druk offsetowy arkuszowy, a drugi - druk offsetowy zwojowy (inaczej rolowy).

Druk offsetowy arkuszowy

Do druku offsetowego arkuszowego wykorzystuje się farby offsetowe charakteryzujące się bardzo dużym poziomem lepkości. Musimy tutaj jeszcze dodać, że są one utrwalane na podłożu drukowym w postaci arkusza.

Druk offsetowy rolowy

W przypadku druku offsetowego zwojowego podłoże jest w formie zwoju. Wykorzystuje się do niego farby cechujące się niewielką lepkością. Druk zwojowy offsetowy może być wykonywany zarówno na zimno, jak i na gorąco. Te dwa podtypy druku offsetowego różnią się od siebie sposobem utrwalania farby,
Przy druku offsetowym na zimno farba wsiąka w papier. To powoduje, że jest na nim utrwalona. Przy druku offsetowym na gorąco stosuje się tak zwany tunel suszący. W nim farba odparowuje za sprawą ekstremalnie wysokich temperatur.

Zastosowania druku offsetowego

Druk offsetowy zwojowy jest stosowany głównie do drukowania gazet i czasopism. Natomiast druk offsetowy arkuszowy wykorzystuje się standardowo do realizowaniaulotek, plakatów, katalogów, oraz broszur.