do góry
Strona główna\Portfolio\03. Aktualności\Co to jest falcowanie i kiedy się je stosuje?

Co to jest falcowanie i kiedy się je stosuje?

Aktualności 2022-05-02

Każda branża posługuje się specyficznym językiem, którego nie rozumieją ludzie spoza niej. Ten język jest niezbędny do ułatwianie komunikacji między pracownikami. To samo stwierdzenie odnosi się oczywiście do poligrafii. Jest to dziedzina techniki, która zajmuje się drukiem. Tak możemy to ująć w maksymalnym skrócie.

Czym jest falcowanie?

Inne nazwy na proces falcowania to składanie lub złamywanie. Ta czynność introligatorska polega na złożeniu większego arkusza papieru tak, aby powstał z niego mniejszy. Praca po falcowaniu może być od dwukrotnie do nawet kilka razy mniejsza niż na samym początku. W zależności od tego, co zamawia klient, proces ten może odbywać się automatycznie lub być wykonywany za pomocą siły ludzkich rąk.
Narzędzia do falcowania

W Drukarni Wydruk w Katowicach do falcowania wykorzystuje się falcerki. W zależności od rodzaju składania, ilości łamów, formatu pracy potrzebnych jest kilka urządzeń. Czasami jest potrzeba wykonać jeszcze dodatkowy łam ręcznie. W ten sposób w Drukarni Wydruk w Katowicach możemy zrealizować dla Ciebie zamówienie na książki, mapy, a nawet ulotki reklamowe.

Czym jest falc?

Samodzielny falc to miejsce zgięcia arkusza. Przy produkowaniu książek chowa się w nim jej grzbiet albo odcina. Trochę inaczej sprawy się mają w przypadku ulotek reklamowych i map, ponieważ falc staje się elementem produktu.

Jakie są rodzaje falcowania?

Przy codziennej pracy introligatora możemy się natknąć na wiele rodzajów falcowania. Składając kartki papieru, pracownik drukarni lub introligator, powinien uwzględnić rozmiar, szerokość oraz grubość materiału. Dlatego najczęściej mówimy o falcowaniu równoległym, które dzieli się jeszcze na określone podtypy. Przykładowo przy falcowaniu harmonijkowym w Z, wszystkie skrzydełka na przykład ulotki reklamowej posiadają identyczną szerokość. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o falcowaniu lub zamówić produkt, do którego jest ono niezbędne, to skontaktuj się z Drukarnią Wydruk w Katowicach.

Falcowanie