do góry
Strona główna\Portfolio\03. Aktualności\Czy każdy PDF nadaje się do druku?

Czy każdy PDF nadaje się do druku?

Aktualności 2022-07-21

Tak. Nie. To zależy. Prawda jest taka, że druk można wykonać na większości plików. Jednak w zależności od programu i wybranych ustawień przy tworzeniu i zapisywaniu pliku do druku, rezultat może być różny. To, że masz jakąś wizję nie zawsze oznacza, że się ona urzeczywistni. Zresztą dotyczy to nie tylko drukowania, ale również całego Twojego życia.

O czym musisz obowiązkowo pamiętać?

Gdy tworzysz plik do druku, to powinieneś wziąć pod uwagę zalecane lub wymagane parametry. Wtedy będziesz miał pewność, że w efekcie końcowym całość będzie czytelna, poprawna pod względem kolorystycznym. Kolejna zaleta takiego wydruku to ostry tekst oraz grafika w najlepszej możliwej jakości. Brzmi naprawdę rewelacyjnie, ale w jaki sposób możesz osiągnąć taki rezultat? Już przechodzimy do szczegółowych wyjaśnień.

Jeżeli przed użyciem programu do edytowania plików tekstowych lub pakietu MS office, Libre czy Open office, będziesz chciał się zapoznać z profilem kolorystycznym, to staniesz przed jedną wielką niewiadomą.

Bardzo podobnie jest z wieloma programami graficznymi od standardowego ms paint po paint tool sai. Są one wykorzystywane do obsługiwania grafiki rastrowej oraz wektorowej.

Co nadaje się zatem do tworzenia plików PDF?

Programy z pakietu Adobe czy Corel to jedne z najbardziej popularnych aplikacji gwarantujących kontrolę i zgodność w zakresie wszystkich parametrów potrzebnych do tego, aby Twoje wydruki w Drukarni Wydruk posiadały optymalną jakość. Niestety te wszystkie programy są płatne. W dodatku, nie można ich zaliczyć do opcji ekonomicznej. Czy masz jakiekolwiek inne rozwiązanie, które pozwoliłoby Ci chociaż w niewielkim stopniu zaoszczędzić na przykład na drukowaniu plakatów?

Jeżeli jesteś zmuszony zapłacić grafikowi za zrealizowanie plików, grafiki lub składu, to tak naprawdę dajesz pieniądze za kilka rzeczy. Pierwszą z nich są programy, z których grafik korzysta, aby pomóc Ci zrealizować jak najpiękniejszy wydruk. Druga sprawa to sprzęt, z którego korzysta (komputer PC, monitor, myszka komputerowa itd.). Trzecią kwestią, której zwyczajnie nie możemy tutaj pominąć jest oczywiście wiedza grafika. Bez niej nie byłby w stanie ruszyć z miejsca.

Doświadczenie i kreatywność to kolejne cechy, które ma grafik. One też są w cenie. Bez jego pomysłu zrealizowanie Twojej zaawansowanej wizji byłoby po prostu niemożliwe. Czy płacisz za coś jeszcze? Może Cię to zaskoczy, ale tak. Tym czymś jest bez wątpienia jego czas pracy. Nie masz się co dziwić, bo sam nigdy nie chciałbyś wykonywać Twoich obowiązków za darmo. Jeżeli masz coś do wydrukowania, to poproś o pomoc grafika.