do góry
Strona główna\Portfolio\03. Aktualności\Druk cyfrowy i druk offsetowy - czym się różnią? Gdzie mają zastosowanie?

Druk cyfrowy i druk offsetowy - czym się różnią? Gdzie mają zastosowanie?

Aktualności 2023-02-14

Materiały reklamowe, takie jak na przykład: wizytówki, banery, ulotki lub plakaty to jeden z elementów każdej skutecznej strategii marketingowej. Pomagają one również w budowaniu świadomości marki.

Najważniejsze jest jednak to, żeby wydrukowane projekty miały najwyższą możliwą jakość. Mamy tutaj na myśli zarówno właściwe odwzorowanie kolorów, jak i wytrzymałość wydruku. Liczą się też pozostałe kwestie wizualne.

Właśnie dlatego tak ważne jest to, żeby wybrać odpowiednią technikę drukowania. Najczęściej stosuje się dwie. Pierwsza z nich to druk offsetowy, a druga druk cyfrowy. Czym różnią się od siebie te dwie techniki wydruku? Gdzie można je zastosować na co dzień?

Co to takiego druk cyfrowy?

Druk cyfrowy to technika drukarska, która polega na tym, że dany obraz tworzony jest za pomocą danych, które przesyłane są z systemu komputera. Do tonera podłącza się wałek, który następnie naświetla się, żeby móc przenieść obraz z wałka na wybrany nośnik.

Bardzo często tym nośnikiem są na przykład: papier, tekstura, tworzywa sztuczne. W przypadku druku cyfrowego nie ma potrzeby stosowania innych metod drukarskich.

Jakie są najważniejsze zalety druku cyfrowego?

  • Bardzo krótki czas realizacji każdego zlecenia.
  • Można za jego pomocą drukować na przykład: ulotki, wizytówki, banery, plakaty.
  • Wydrukowany materiał można poddać dalszej obróbce w razie potrzeby.
  • Druk cyfrowy nie wymaga dodatkowego przygotowywania.

Co to jest druk offsetowy? 

Metoda druku cyfrowego jest zupełnie inna. Tutaj cały proces koncentruje się na przenoszeniu farby ze specjalnej matrycy na materiał. Do tego celu wykorzystuje się kilka cylindrów, które są zainstalowane w maszynie drukarskiej. Są one odpowiedzialne za konkretne kolory i wykorzystuje się je do uszlachetniania wydruku. Na kolejnym etapie przenosi się na matrycę substancje, które przyciągają i odpychają wodę.

Musisz jednak mieć świadomość tego, że druk offsetowy jest opłacalny, ale wyłącznie przy większych wydrukach. Najczęściej druk offsetowy wykorzystuje się przy drukowaniu takich materiałów, jak; ulotki, banery, czy plakaty. Do ich wydrukowania wykorzystuje się takie materiały, jak na przykład: papier powlekany, offsetowy lub po prostu karton.
Praktycznie na sam koniec dodamy jeszcze, że do wykonania druku offsetowego niezbędne są farby olejne. Pozwalają one dobrze odwzorować szczegóły i kolory. W ten sposób zadrukowany papier może zostać dodatkowo uszlachetniony. Mamy nadzieję, że już znasz dobrze różnicę pomiędzy tymi dwiema metodami wydruku.