do góry
Strona główna\Portfolio\03. Aktualności\Jakie są procesy druku?

Jakie są procesy druku?

Aktualności 2023-11-16

Myślisz nad tym, jakie techniki druku zastosować w swoich projektach? Podpowiemy Ci, jaki jest ich podział i zastosowanie.

Czym różnią się rodzaje i techniki druku?

Nie ma nic zaskakującego w tym, że w poligrafii mamy różne metody drukowanie. Ich dobranie zależy między innymi od:

  • podłoża drukowego;
  • rodzaju materiału (katalogi, ulotki, wizytówki);
  • oczekiwanego efektu. 

Zupełnie inna technika druku będzie odpowiednia do zadrukowywania papieru, a inna do tworzyw sztucznych lub tekstyliów.

Na samym początku chcielibyśmy Ci wyjaśnić różnicę pomiędzy rodzajami a technikami druku. Te drugie stanowią część pierwszych.

Mamy trzy najważniejsze rodzaje druku:

  • wypukły,
  • płaski,
  • wklęsły,

Co to jest fleksografia?

Tę technikę wykorzystuje się w szczególności w branży opakowań, czy do drukowania takich materiałów, jak na przykład karty świąteczne lub pocztówki. Używa się w tej technice ciekłych farb szybkoschnących i elastycznych form drukowych.

Plus tej metody drukowania polega na tym, że można ją wykorzystywać w odniesieniu do rozmaitych podłoży, też nienasiąkliwych, na przykład folii z tworzyw sztucznych.

Czym jest typografia?

Technika druku wypukłego, która polega na bezpośrednim nanoszeniu farb typograficznych na formę drukową. To jedna z najwcześniej wykorzystywanych technik druku.

W dzisiejszych czasach została bardzo mocno wyparta przez nowocześniejsze technologie, takie jak na przykład druk offsetowy czy druk cyfrowy.

Druk solwentowy - co to takiego?

Wydruki solwentowe przygotowuje się z wykorzystaniem pigmentowych tuszy solwentowych na podstawie rozpuszczalników organicznych. Sprawdzają się we wszystkich podłożach, które mają w sobie PVC.

Dlatego omawiana technika wykorzystywana jest w przypadku wydruków wielkoformatowych, takich jak na przykład banery, czy plakaty wielkoformatowe. Wynika to stąd, że atramenty solwetowe, charakteryzują się przede wszystkim, dużą odpornością na czynniki zewnętrzne, takie jak na przykład promieniowanie ultrafioletowe. Jakość druku jest praktycznie taka sama jak w przypadku fotografii.

Na samym końcu wspomnimy jeszcze o jednym rodzaju druku, czyli sitodruku.

Czym wyróżnia się sitodruk?

Omawiana tutaj technika polega na przetłaczaniu farby przez matrycę strukturą przypominającą sito.

Wykorzystuje się ją zazwyczaj przy produkowaniu tekstyliów, opakowań lub materiałów opakowaniowych. Możemy wśród nich wymienić na przykład kalendarze, naklejki lub zawieszki. Plusem sitodruku jest atrakcyjna cena. Można go stosować również na papierze.