do góry
Strona główna\Portfolio\03. Aktualności\Projektowanie dla druku

Projektowanie dla druku

Aktualności 2023-11-30

Poniżej znajdziesz porady, którymi należy się kierować przygotowując pliki do druku cyfrowego. Ich przestrzeganie pozwoli Ci uniknąć przykrych niespodzianek, zapewni wysoką jakość druku a nam ułatwi i przyspiesz obsługę zamówienia.

Drukowanie w technologii cyfrowej

W technologii cyfrowej drukujemy bezpośrednio z pliku. Najbardziej odpowiedni będzie plik w formacie PDF. Dobrze poradzimy sobie również z plikami z rozszerzeniem JPG, TIFF, CDR.

Projektowanie dla druku powinno być przygotowane w formacie docelowym (skala 1:1), w rozdzielczości 300dpi. Wszystkie elementy w pliku musi być zapisane w przestrzeni barwnej CMYK. Czasami dopuszczamy również projekty w formacie RGB.

Przy projektowaniu dla druku musisz pamiętać o tym, że plik powinien być spłaszczony. To oznacza, że nie może zawierać warstw, kanałów, ani innych tego rodzaju elementów. Teksty muszą być zamienione z prostych na krzywe.

Jakie elementy powinno zawierać projektowanie dla druku?

  • SPADY - grafika wyciągnięta poza obszar netto pracy (pracy po docięciu). Spad zapewnia, że po przycięciu pracy obszar zadruku będzie dochodził do samej krawędzi pracy.  Teksty lub grafika powinny być oddalone od linii cięcia. Umieszczone zbyt blisko mogą zostać ścięte.
  • PASERY - punkty wyznaczające linie cięcia. To znaki w postaci cienkiej kreski poza formatem netto pracy, pokazujący w którym miejscu ma być przycięta praca.
  • OZNACZENIA ZGINANIA/BIGOWANIA (jeśli praca będzie bigowana) - punkty wyznaczające linię gięcia, umieszczone poza formatem netto pracy. Pozwalają na właściwe, zgodne z założeniem projekty wykończenie pracy.

Prace wielostronicowe muszą być zapisane w jednym pliku (zawierającym wszystkie strony, także puste).

Projektowanie do druku - co i jak?

Projektowanie dla druku - jaka kolorystyka?

Najlepiej, żeby w pliku do druku wykorzystywać wyłącznie kolory z modelu CMYK. Wynikowy kolor na wydruku jest wtedy bardzo jasno określony. Można go odnieść na przykład do druku offsetowego lub do wzorników kolorów CMYK.

Nie jest również wykluczony model kolorów RGB. Jest przeznaczony do urządzeń emitujących światło i nie powinien być w poligrafii stosowany. Jednocześnie najnowocześniejsze drukarki są bardzo dobrze przystosowane do takich wyzwań. Mają wyjątkowo korzystny algorytm konwersji tego modelu do modelu CMYK.

Za sprawą specyficznych właściwości tonerów drukarka może otrzymać o wiele większą przestrzeń barw (gamut) niż w druku offsetowym po konwersji do CMYK. To natomiast powoduje, że możemy otrzymać o wiele bardziej intensywne kolory.